« Ožujak 2024 »

Otvorenje turističko-edukativne staze u PŠ Plešce
Autor: Katarina Leš, 21. 5. 2018.

U sklopu projekta "Tragom okusa i mirisa moje bake" u Plešcima i okolici se uredila zanimljiva turističko – edukativna staza. Otvorenje staze održalo se u našoj školi početkom svibnja. Učenici su uz prigodni program upoznali goste s projektom. Osmislili su i malu poučnu stazu koja je uređena u vrtu i na njoj se mogu vidjeti sve znamenitosti koje su obilježene velikim informativnim tablama.

Ciljevi ovog projekta su bili: unaprijediti i poboljšati kvalitetu turističke ponude i turističku promidžbu Čabra, a time i cijelog čabarskog kraja, te uključivanje učenika i djece u rad i život lokalne zajednice. Na taj način kod učenika se jača svijest o važnosti zaštite i očuvanja kulture, tradicije i običaje kraja i potiče se razvoj ekološke svijesti o očuvanju i zaštiti prirode kod učenika, ali i šire zajednice.

U projektu su sudjelovali učenici Osnovne škole " Petar Zrinski" Čabar, iz Područne škole Plešce ( kombinirani razredni odjel od prvog do četvrtog razreda, 8 učenika: 1. Mihael Ramljak 2. r. Mark Poje, Dylan Gašparac, 3. r. Tijana Marenić, 4. r. David Buneta, Ema Moravec, Lukas Ožbolt, Leticija Tušek i učiteljica Katarina Leš, TZ grada Čabra, školski majstori, naša kuharica Milena Poje i mnogobrojni mještani. Projekt se odvijao kroz nekoliko faza. Prvo smoga predlagali direktoru TZ grada Čabra, a nakon toga uslijedilo je uređenje i obilježavanje staze. Tu smo provodili mnogobrojne aktivnosti kao što je dogovor i dobivanje suglasnosti  za uređenje šetnice, definirali smo put puta  staze, izrađene su  table za obilježavanje staze, postavljene na lokaciju.  Uslijedilo je i otvorenje staze u našoj školi.

Projektom "Tragom okusa i mirisa moje bake", obilježila  se i uredila zanimljiva turističko- edukativna staza duljine 9 km.  Povezalo  se nekoliko zanimljivosti: kulturno – povijesni sadržaji, te prirodne znamenitosti i ljepote uz mogućnost degustacije lokalnih proizvoda, hrane i pića. Zato se projekt zove "Tragom okusa i mirisa moje bake". Na stazi je  postavljeno sedam informativnih tabli sa detaljnim opisom destinacije i geografskom kartom gdje se nalaze. Na njima  gosti mogu vidjeti:

1. Izvor Gerovčice

2. Najstariji mlin i vodenicu " Žagar" u Zamostu, gdje će se prezentirati rad mlinara u prošlosti, degustacija proizvoda od mljevenog brašna u mlinu,

Razgledavanje voćnjaka, ubiranje plodova i proizvodnja domaćeg octa od jabuka, kušanje, mogućnost kupnje,

3. Pilanu na vodeni pogon, demonstracija piljenja drva,

4. Razgledavanje najmanje područne škole u Plešcima, razgledavanje vrta i povrtnjaka kojeg uređuju učenici,

5. Posjet "Palčevoj šiši" u Plešcima, etnografskoj zbirci, kušanje "blječka" tradicionalnog sušenog voća,

6. Šetnja uz rijeku Čabranku, mogućnost organizacije sportskog ribolova,

Posjet uzgajalištu pastrva u Mandlima, mogućnost kupnje pastrve, prema dogovoru i degustacije,

7. Posjet i razgledavanje pčelinjaka u Mandlima, kušanje vrhunskog meda i proizvoda od meda, mogućnost kupnje,

Slijedi povratak u Plešce, posjet ugostiteljskom objektu " Pr lipe", mogućnost konzumacije svih navedenih proizvoda i domaćih jela naših baka.

U sklopu projekta „ Tragom okusa i mirisa moje bake” u  malom školskom vrtu osmišljena je mini poučna staza na kojoj se mogu vidjeti sve navedene znamenitosti. Povodom otvorenja staze,  učenici su imali  priliku predstaviti ovaj projekt na vrlo zanimljiv način i to u našem čarobnom vrtu.