15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

14.11.2018. 11:22
Započela provedba pilot projekta CRISS u osnovnim i srednjim školama Hrvatske
U rujnu 2018. godine započela je provedba onsite pilot projekta CRISS koji se odvija u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije OBZOR 2020 i ima za svrhu razvoj i pilot implementaciju digitalne platforme za stjecanje, vrednovanje i certifikaciju digitalnih kompetencija učenika.

« Studeni 2018 »

Profesionalno usavršavanje u Luxembourgu
Autor: MIRELA RADOŠEVIĆ, 4. 11. 2018.

Učiteljica engleskog jezika i informatike,  Mirela Radošević, tri se dana  (19. 10. – 21. 10. 2018.)  profesionalno usavršavala u Luksemburgu. Sudjelovala je na kontaktnom seminaru pod nazivom Digital Game Based Learning. Sudjelovanje joj je omogućila Agencija za mobilnost i programe EU, odnosno eTwinning, na čiji se natječaj javila u kolovozu. Bila je odabrana za mobilnost zbog jednog od tri najbolje napisana projektna prijedloga u Hrvatskoj.

Iz Hrvatske su na isti kontaktni seminar otišle još dvije osobe.

Na seminaru je sudjelovalo 65 sudionika iz 18 europskih država, a radni jezik je bio engleski.

Tema kontaktnog seminara su bile digitalne i video igre te njihova primjena u edukativne svrhe u nastavnom procesu.

Svijet videoigara postao je nova kultura. To je svijet naših učenika, a  kako  bi učitelji motivirali učenike za učenje sadržaja trebaju poznavati njihove interese.

Ishodi kontaktnog seminara su povećano samopouzdanje učitelja u primjeni elemenata kompjutorskih igara u edukativne svrhe, osmišljavanje projekta baziranog na elementima video igara te prijava projekta na eTwinning platformi i ostvarivanje međunarodnih kontakata i kontinuirana suradnja na projektu.

Mirela Radošević je na seminaru zajedno s partnerima iz Portugala, Poljske, Slovenije, Hrvatske  i Grčke osmislila novi eTwinning project pod nazivom “The League of Treasure”.

Projekt kao bazu koristi video igru s avatarom kao glavnim likom. On rješava brojne zadatke koji mu omogućavaju upoznavanje kulturnih, geografskih, kulinarskih obilježja Portugala, Poljske, Grčke, Slovenije i Hrvatske. Nakon svake uspješno osvojene razine igre, avatar dobiva dio šifre za otključavanje tajne stranice s blagom.

U projekt će biti uključeni učenici 8. i 7.r OŠ „Petar Zrinski“ Čabar, PŠ Tršće od listopada 2018.  do svibnja 2019.

Radom na projektu učenici će razvijati  jezične vještine engleskog jezika, poboljšati će digitalne kompetencije izrađujući prezentacije, naučit će  koristiti nove web alate i aplikacije, saznat će mnoštvo informacija o drugim europskim državama, razvijat će građanske kompetencije, razvijati vještine rada u timu, razvijati odgovornost za svoj rad, kreativnost, moći će samovrednovati svoje kompetencije te vidjeti kako vršnjaci u Europi uče i kakve kompetencije posjeduju.