Povratak učenika razredne nastave u škole 25.5.2020.
Autor: Silvana Šebalj-Mačkić, 21. 5. 2020.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u skaldu s novim preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo daje nove preporuke za povratak djece od 1. do 4. razreda u škole.

Roditelje će kontaktirati razrednci kako bi prikupili podatke o učenicima koji dolaze u školu od 25.5.2020. godine. Ako roditelj odluči da će dijete ostati kod kuće, mora dati objašnjenje učiteljici koje se evidentira kao očitovanje i razlog ostanka u virtualnoj nastavi.

Detaljnije u prilogu.

Preporuke za organizaciju rada u razrednoj nastavi i upute za vrednovanje i ocjenjivanje u mješovitom modelu nastave od 25. svibnja 2020.

Najraniji rok primjene: od 25. svibnja 2020.

HZJZ objavio je nove Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID–19 vezano za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koje imaju pomoćnika u nastavi (u daljnjem tekstu Upute HZJZ–a).

Upute naglašavaju: „Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštivanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.“

Škole trebaju organizirati rad u skladu s novim propisanim uvjetima:

• Škole su otvorene za sve učenike razredne nastave od ponedjeljka 25. svibnja 2020. godine, moguće je da se učenici uključe i naknadno.
  • Preporučena je fizičke udaljenosti od 1,5 metra, iz čega proizlazi da u prosječnoj učionici može biti od 15 do 20 učenika.
  • Roditelji ne potpisuju izjave, šalju djecu u školu bez obzira na svoj radni status.
  • Djeca mogu dolaziti u školu samostalno ili organiziranim prijevozom.
  • U razrednoj nastavi izvode se svi nastavni predmetni (i strani jezik i izborni predmeti). Svi navedeni profili zaposlenika trebaju sudjelovati u mješovitom modelu nastave.
  •  Usporedno s nastavom u školama,  za učenike će se omogućiti i nastavak nastave na daljinu (u virtualnim učionicama, ako tako roditelji odluče).
  • Roditelji/skrbnici moraju  upoznati  Upute HZJZ-a i Preporuke MZO-a ( u prilogu).

Zaduženja učitelja nastavi u školi te u mješovitom obliku nastave:

• Učenici razredne nastave će imati nastavu za sve predmete ( i strani jezik, izborne predmete). Timski oblik rada u razrednoj nastavi može se uklopiti u ove upute te nam omogućava uobičajeni rad (prema rasporedu i zaduženjima učitelja).
  • Neće se izvoditi izvannastavne aktivnosti.
  •  Dodatna i  dopunska nastava  izvodit će se u smanjenom opsegu: mogu se uvrstiti u dio nastave na daljinu.
  •  Neće se provoditi izleti, ekskurzije, školske priredbe, natjecanja učenika.
  • Stručni suradnici trebaju pružiti podršku učiteljima u procesu pripreme za provođenje mješovitog modela nastave, osobito u radu s učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama.
  • Epidemiolozi HZJZ-a  će održat webinar o novim Uputama HZJZ-a za sve učitelje.
  • Učitelji moraju  upoznati  Upute HZJZ-a i Preporuke MZO-a.

Organizacija nastave u školi:

Iz Uputa HZJZ-a proizlaze sljedeće preporuke:

• Svaka odgojno-obrazovna skupina (razredni odjel, nastavna grupa) boravi u jednoj prostoriji- učitelji dolaze u učionicu.
  • Školske klupe i stolovi za jelo razmiču se tako da djeca sjede na što većoj udaljenosti u prostoriji (po mogućnosti razmak od približno 1,5 metra).
  • Smanjiti fizički/bliski kontakt djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove.
  • Prehrana će se organizirati u blagovaonici na način da se hrana unaprijed podijeli u porcije, uz poštivanje preporučenog razmaka od 1,5 m – sve naše blagovaonice su dovoljno velike se marenda može organizirati u njima.
  • Izbjegava se ulazak drugih osoba  u prostoriju sve dok djeca borave u njoj, kao i ulazak osoba koje nisu zaposlenici škole ili učenici u  školsku zgradu.
  • Prvi dan nastave u školi treba započeti uputama učenicima kako se ponašati, prati ruke, održavati fizički razmak i sl.
  • Ne preporučuje se izvođenje nastave Tjelesne i zdravstvene kulture u zatvorenom prostoru i ne preporučuju se intenzivne tjelesne aktivnosti koje uključuju fizičke kontakte.
  • Učenici u školi u prosjeku provode do 4 školska sata – treba prilagoditi raspored radi organizacije prijevoza učenika putnika.
  • Nije preporučljivo da roditelji ulaze u prostor škole te se informacije i roditeljski sastanci mogu obaviti telefonskim i elektronskim putem.
  • Zabranjeno je održavanje kazališne predstave u školi ( i sl.).

Roditelji/skrbnici i škola

Roditelji/skrbnici moraju  upoznati  Upute HZJZ-a i Preporuke MZO-a.

Upute za roditelje:

•  ne dolazite u pratnji djeteta ako imate simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako Vam je izrečena mjera samoizolacije ili ako imate saznanja da su zaraženi s COVID-19
  •  ne dovodite dijete u ustanovu ako ono ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.
  • Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.
  • Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgajatelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.