Pisane provjere znanja
Pravilnik o načinima, postupcima i elementima ocjenjivanja učenika
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 19. 10. 2020.

Pravilnik o načinima, postupcima i elementima ocjenjivanja učenika

Trenutno važeći je Pravilnik o načinima, postupcima i elementima ocjenjivanja učenika u osnovnim i srednjim školama od datuma 27. rujna 2010. te Pravilnik o izmjenama i dopunama prethodno navedenog pravilnika od datuma 30. kolovoza 2019. Dokumente u cjelosti možete pročitati u prilogu (otvorite poveznicu Opširnije na dnu ove objave). Ovdje vam iznosimo najvažnije promjene nastale od zadnje izmjene Pravilnika.

Učitelj/nastavnik obvezan je najaviti pisanu provjeru najmanje mjesec dana prije provjere, a provjere koje se provode sa svrhom vrednovanja za učenje ili vrednovanja kao učenja nije potrebno najavljivati jer u pravilu ne rezultiraju ocjenom, nego kvalitativnom povratnom informacijom.

Elementi vrednovanja propisani su predmetnim kurikulumima i bit će upisani u e-Dnevniku, odnosno tiskanim razrednim knjigama. Prosjek ocjena u predmetu više nije vidljiv u e-Dnevniku u skladu s pravilnikom koji kaže da zaključna ocjena ne mora biti aritmetička sredina te predmetnim kurikulumima koji navode različite težinske vrijednosti pojedinih elemenata vrednovanja.

Učitelj/nastavnik svakog nastavnog predmeta dužan je na početku i tijekom nastavne godine informirati učenike o elementima vrednovanja, odgojno-obrazovnim ishodima, kompetencijama, razinom dobre ostvarenosti iz kurikuluma nastavnoga predmeta, planiranim metodama vrednovanja te planiranoj učestalosti vrednovanja, a vrednovanje postignuća učenika s teškoćama dužan je uskladiti s preporukama stručnih suradnika.

Ova promjena uvedena je u cilju informiranja učenika o očekivanim razinama ostvarenosti, kako bi mogli aktivnije sudjelovati u samovrednovanju i vršnjačkom vrednovanju te imati više informacija o planiranim metodama i učestalosti provjeravanja.

U cilju osiguravanja što bolje potpore učenicima, u dogovoru s razrednikom i stručnom službom škole predmetni učitelj/nastavnik treba odlučiti o potrebi ponavljanja pisane provjere te primjerenom obliku potpore učenicima za postizanje odgojno-obrazovnih ishoda. Također je propisano kako se termini informativnih razgovora za roditelje objavljuju na mrežnim stranicama škole, a tijekom posljednja dva tjedna nastavne godine ne organiziraju se roditeljski sastanci i individualni informativni razgovori.

Rasporedi pisanih provjera najtočnije su ažurirani u e-Dnevniku za tekuću školsku godinu pa ih ovdje ne objavljujemo. Poveznica za e-Dnevnik za učenike i roditelje: https://ocjene.skole.hr/login.