2011-04-15 13:07:37

Uspješna prezentacija ekoloških projekata

Dana 12. travnja 2011. u OŠ „Petar Zrinski“ Čabar održan je stručni skup pod nazivom „Održivom potrošnjom do čistog okoliša“. OŠ „Petar Zrinski“ Čabar pripada drugoj generaciji Međunarodnih eko-škola.  Živjeti i raditi u eko-školi znači svakodnevno svojim odgojno-obrazovnim radom doprinositi zaštiti i očuvanju svog životnog okruženja.

Ravnatelj škole  Ivan Kvesić pozdravio je skup, istaknuo važnost odgoja i obrazovanja za održivi razvoj i čestitao učenicima i učiteljima na uspjesima postignutim na natjecanjima,smotrama i eko-projektima „Šuma – prošlost, sadašnjost i budućnost“, „Snijeg“ i „Održivom potrošnjom do čistog okoliša“.  

Na skupu su predstavljeni istaživački rodovi učenika iz Područne škole Gerovo Luke Ariha, učenika 6. razreda „Onečišćenje gerovskih šuma“ , „Kupus i koraba – dvogodišnje biljke“ i pokus kojim se prikazala propusnost tla i njen utjecaj na očuvanje podzemnih voda. Pokus su izveli  Marin Žagar i Ivan Žagar,7. Razred, i Zlatko Rendulić, 6. razred. Njihova voditeljica bila je učiteljica Milica Vlainić.

Škola je po prvi put na školskoj razini raspisala natječaj za najuspješniju učeničku fotografiju  „Eko- fotka 2011.“  Na natječaj su pristigla 22 učenička uratka. Teme natječaja bile su: prirodna ljepota zavičaja, narušavanje prirodne ravnoteže i život u skladu s prirodom. Povjerenstvo u  sastavu   Milica Vlainić, Tanja Šebalj-Kocet i Marijan Lisac imali su težak zadatak pri odabiru. Najuspješnijima su proglašene fotografije učenika  1. razreda iz Područne škole Tršće s razrednicom Helenom Zbašnik, Josipa Malnara, 2. razred, i Stelle Ožbolt, 6. razred, iz Matične škole Čabar. Najbolje učeničke ekološke fotografije možete pogledati u FOTOGALERIJI... 

Na skupu su predstavljeni uradci ekoloških radionica polaznika Dječjeg vrtića „Buba Mara“ Čabar i podružnica u Gerovu, Tršću, Prezidu i Plešcima, pročitani literarni radovi  učenika 6. razreda Lane Reljac, Dine Klepeca, Anje Hoge i Sandija Zbašnika, učenika 7. razreda iz Čabra. S dvije je izvedbe nastupio pjevački zbor i učenici mlađih razreda na blok flauti predvođeni učiteljicama Anom Rendulić i Tinom Malnar.

Potaknuti mišlju da nismo samo putnici na svemirskom brodu koji se zove Zemlja već njeni građan, učenici 5. razreda  Anamarija Kvas, Doris Petelin, Nikol Petelin i učenici 8. razreda Tina Troha, Tijan Malnar, Domagoj Kovač, Sara Bilen i Denis Tušek iz Čabra s voditeljicom Ksenijom Petelin radili su na projektu „Održivom potrošnjom do čistog okoliša“.

Učenici su projekt započeli potaknuti gledanjem šarenih vrećica otpada bačenih uz proplanke šume, obješenih na granama uz vodotoke i prislonjene uz kante ili kontejnere za odlaganje otpada. Na području čabarskog kraja vrši se organizirani odvoz otpada na gradski deponij. Organiziranim odvozom otpada  nisu obuhvaćana sva domaćinstva čabarskog kraja. Zbog raštrkanosti naselja i uskih cesta otežano je prikupljanje otpada po zaselcima. Taj otpad često završava na divljim deponijima.  Cilj projekta bio je ukazati na važnost pravilnog gospodarenja otpadom na području čabarskog kraja.


Učenici su analizirali trenutnu  politiku  i ponudili dva moguća rješenja. Prvo rješenje odnosi se na politiku koja bi poticala postavljanje spremnika za razvrstavanje otpada, a druga se politika odnosi  na promjenu naših potrošačkih navika.

Učenici su  odabrali politiku kojom će potaknuti promišljanje o otpadu kao vrijednoj sirovini koja se može ponovo upotrijebiti. U gradu Čabru nema odlagališta za razvrstavanje otpada. Razlozi tome su financije i udaljenost Grada od poduzeća koja se time bave. Učenici su analizirali vrste otpada koje se bacaju i saznali da se 86% otpada može reciklirati. Organski otpad može biti korisno gnojivo, plastika i staklo mogu se vratiti u prodavaonice, a stari papir može biti prikupljen. Otpad koji stvaramo možemo smanjiti i vlastitim uzgojem voća i povrća za koje u čabarskom kraju ima mnogo mogućnosti. Učenici su istakli da  pri  kupnji treba  više pozornosti posvetiti oznakama koje ukazuju na ekološku prihvatljivost proizvoda. Rješenje koje  zagovaraju  je podizanje  razine osviještenosti  građana i lokalne zajednice o važnosti pravilnog gospodarenja otpadom, put koji je duži, ali ima dugoročno pozitive učinke. U ostvarenju ove politike podržavaju ih  roditelji, škola, udruge i lokalna zajednica. Projekt će predstaviti i na Državnoj smotri  Odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo  u svibnju  u Zagrebu.

Milka Ožbolt, predsjednica Udruge za zdrav život „Trbuhovica“ Prezid predstavila je projekt „Pametna njiva“ i potakla sudionike na promišljanje o važnosti vlastitog  ekološkog uzgoja hrane.

Predrag Janeš iz Hrvatske poljoprivredne komore upoznao je sudionike skupa s načinima kompostirnaja i ukazao na važnost i korisnost pravilnog zbrinjavanja organskog otpada koji može biti korisno gnojivo biljkama.


Nakon skupa sudionici su mogli pogledati izložbene prostore polaznika DV „Buba Mara“ Čabar, OŠ „Petar Zrinski“ Čabar, OPG „Pintar“ Čabar, Udruge za zdrav život „Trbuhovica“ Prezid i izložbu fotografija „Eko-fotka 2011.“

 


Osnovna škola "Petar Zrinski" Čabar