« Ožujak 2024 »

knjižnica

Školska knjižnica OŠ „Petar Zrinski“ Čabar

• Svaki učenik škole je član školske knjižnice.
  • Učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine - od početka rujna do kraja svibnja.
  • Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige

Članovi školske knjižnice mogu:

- posuđivati knjige
- u čitaonici čitati časopise
- u čitaonici čitati knjige i slikovnice
- služiti se referentnom zbirkom
- pratiti izložbe
- sudjelovati u književnim susretima
- napisati domaću zadaću
- učiti za nastavu
- napisati referat

Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče na posudbu.

AKTIVNOSTI  U KNJIŽNICI

Priređuju se izložbe knjiga i slikovnica, književni susreti, radionice, satovi lektire i medijske kulture, prezentacije, natjecanja, kvizovi …

ŠTO JE REFERENTNA ZBIRKA ?

U knjižnici se nalaze rječnici, leksikoni, atlasi, pravopisi, enciklopedije i drugi različiti priručnici koji se ne čitaju od stranice do stranice već samo  njihovi određeni dijelovi.

Knjižnica obično posjeduje samo jedan primjerak takve knjige te se njime učenik može služiti u čitaonici.

RASPORED KNJIGA NA POLICAMA

• oznaka M –književnost za najmlađe
  • oznaka D – dječja književnost
  • oznaka  O – književnost za mladež
  • oznaka N - narodna književnosti
  • oznaka - igrokazi
  • ostale knjige - oznake  0 do 9 ( prema području)

Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče posuditi je.

POSUDBA

Učenik se, nakon što izabere knjigu, treba  javiti knjižničarki kako bi ona evidentirala  datum posudbe i broj knjige. Knjigu treba vratiti najkasnije za mjesec dana neoštećenu.

Za informacije o školskim knjižnicama OŠ "Petar Zrinski" Čabar, odaberite željenu školu s navigacijskog popisa na lijevoj strani.

E-LEKTIRA

Na stranicama E-LEKTIRE su cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire, besplatno su dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Već je postavljeno oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali. Cilj projekta je na Webu objaviti SVE osnovnoškolske i srednjoškolske lektire - ukupno preko tisuću naslova!

Projekt eLektire je nastao na inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a realiziraju ga CARNet i Bulaja naklada.

Književni susreti sa Željkom Horvat-Vukelja

Za učenike mlađih razreda matične i  svih naših područnih škola, (12.5. i 19.5.2022.godine) održana su dva književna susreta sa Željkom Horvat-Vukelja. Online susret putem Zoom aplikacije omogućila nam je „Školska knjiga“. Književnica je omiljena dječja spisateljica, a učenicima je najpoznatija po lektirnim djelima Slikopriče i Hrabrica, a rado čitaju i ostale slikovnice koje imamo u našoj knjižnici, a darovala nam ih je  Školska knjiga: Balončica, Leteći glasovir, Petra uči plivati, Pijanistica i Reumatični igrokaz i još deset pričokaza.

Bio je to prvi književni susret sa spisateljicom. Učenici su pažljivo slušali priče i zanimljivosti o glazbenim instrumentima. Saznali su i kako se rješavaju rebusi pa su se rado uključili i bili aktivni tijekom susreta.

Zahvaljujemo književnici  na zanimljivom, veselom i poučnom književnom susretu.

NOVE KNJIGE IZ LEKTIRE U NAŠOJ ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

U Godini čitanja (2021.) ukupno smo nabavili 29  zanimljivih lektirnih knjiga (10 različitih naslova) od sredstava našeg Ministarstva za 2021. godinu.

1. Djevojčica iz Afganistana (Deborah Ellis) – 12 kom

2. Charlie i tvornica čokolade (R. Dahl) – 2 kom

3. Dnevnik Pauline P. (S. Polak) – 4 kom

4. Dnevnik Ane Frank  – 2 kom

5. Zaljubljen do ušiju (M. Gavran) – 2 kom

6. Pisma iz mog mlina (A. Daudet) – 2 kom

7. Najljepše priče klasične starine (G. Schwab) – 2 kom

8. Knjiga recepata za pilotiranje kroz djetinjstvo (D. Pavlek) – 1 kom

9. Moj tata Indijanac (M. Kopljar) – 1 kom

10. Učim letjeti, a nemam krila (I. A. Pervan) – 1 kom

Ujedno smo od Saveza slovenskih društava u Republici Hrvatskoj, uz provođenje projekta u nižim razredima naših škola „Muca Copatarica – Maca Papučarica“ književnice Ele Peroci,  dobili na dar istoimene slikovnice na hrvatskom i na slovenskom jeziku i tako obogatili naš knjižnični fond omiljenom dječjom pričom pa im ujedno na tome i zahvaljujemo.

Upoznajemo našu zavičajnu zbirku

Uz Godinu čitanja naši sedmaši i osmaši upoznali su  raznovrsnu Zavičajnu zbirku naše knjižnice. Iznenadili su se kad su pronašli svoje prezime i njegovo podrijetlo u knjizi Prezimena čabarskog kraja autora Slavka Malnara, brojnim stručnim knjigama, rječnicima čabarskog govora kao i zanimljivim   naslovima književnih djela mnogobrojnih zavičajnih autora. Prepoznali su i najzastupljenijeg izdavača, a to je Matica hrvatska ogranak u Čabru.

U svijetu bajki

Učenici 1. razreda najviše vole bajke, a Crvenkapica im je omiljena. U školskoj knjižnici su pažljivo pratili priču i crtežima izrazili svoj doživljaj.

Cabar -plan lektire.docx
 GEROVO - plan lektire .docx