Datum objave: 05.21.2025.

Festival znanosti Čabar 2025. godine Tema: Mreže

I ove godine, deveti put za redom, održao se u Čabru Festival znanosti, državna manifestacija popularizacije znanosti. Osnovna škola „Petar Zrinski“ Čabar bila je glavni organizator za grad Čabar.
Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Organizatori Festivala znanosti su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Zvijezde ovogodišnjeg Festivala znanosti, s temom Mreže, naši su nekadašnji učenici dr.sc Goran Poje i doktorand Dorian Loknar, univ. mag. miol. mol. kao i naši sadašnji učenici sedmoga razreda MŠ Čabar, Andi Janeš, Klara Čop i Tina Malnar, koji su vodili radionice s učenicima mlađih razreda.
U ponedjeljak 5. 5. 2025. održale su se radionice: Kreativni svijet umjetne inteligencije.
Voditeljica je bila Arjana Blažić, stručnjakinja, članica timova pri Europskoj komisiji za umjetnu inteligenciju. Učenici su kroz igru i kreativne zadatke upoznali načine na koje im umjetna inteligencija može pomoći u učenju, stvaranju i osmišljavanje ideja. Kroz praktičan rad istražili su kako UI može biti njihov digitalni asistent u učenju i izražavanju. Učenicima je radionica i predavanje bilo zanimljivo jer su naučili puno toga, te saznali neke nove aplikacije za učenje.
U utorak 6. 5. 2025. održale su se radionice: Komunikacijska mreža bakterija koje je vodio dr.sc. Goran Poje. Goran (trenutačno radi na istraživanjima i otkrivanju novih antibiotika) jer smo trenutačno kao čovječanstvo u ugrozi budući da postajemo otporni na sada poznate antibiotike. Procjena je da će se to dogoditi već za tridesetak godina ako se ne otkriju novi antibiotici s novim mehanizmima djelovanja. Sama tema predavanja i radionice je bio Quorum sensing (lat. quorum = određeni broj prisutnih članova potreban za donošenje odluke, engl. sense = osjet, osjetilo) sofisticiran je sustav međustanične komunikacije bakterija. Temelji se na slanju i primanju signalnih molekula, tzv. autoinduktora. Kako populacija bakterija raste, povećava se i koncentracija autoinduktora. Kada se dosegne kritična razina – kvorum, bakterije mogu koordinirano prilagoditi svoja svojstva i aktivnosti, poput proizvodnje bioluminescencije ili lučenja čimbenika virulencije. U uvodnom dijelu radionice polaznici su se upoznali s mehanizmom quorum sensinga i njegovim potencijalom kao mete za razvoj novih lijekova. Nakon toga bio je praktični dio, u kojem je demonstriran princip djelovanja quorum sensinga te proveden eksperimenti koji uključuju kemijske spojeve inhibitore ovog procesa.
Bilo je jako zanimljivo predavanje i radionica. Učenici su sami sudjelovali u pokusima koje im je Goran pripremio, pokazao kako bakterije „svijetle“, kako stvaraju sluz, mijenjaju boju, …
U srijedu 7. 5. 2025. bile je održane radionice: Mreže u živom svijetu s voditeljicom Helena Valečić, profesoricom Biologije. Pokazala je tko sve u prirodi radi mreže, čemu mreže služe i jesu li sve te mreže dobre za prirodu i okoliš? Učenicima je najzanimljivije bila priča i slika o vodenim paucima te paucima gladijatorima koji bacaju svoju mrežu na plijen. Pokazala nam je i kako se stvaraju loše mreže, mreže koje nastaju od mikroplastike u našim morima.
U četvrtak 8. 5. 2025. održala se radionica: Rješavanje matematičkih problema s pomoću kvadratne mreže. Voditelji događanja i izvođači u bili učiteljica Sanja Janeš te učenici 7. razreda Andi Janeš, Klara Čop i Tina Malnar. Na radionici se proučavala pravokutna mreža i pravokutni koordinatni sustav u ravnini koje su mjesto susreta raznolikih matematičkih koncepata. Od preslikavanja ravnine, površine likova, razlomaka, postotaka, podataka pa sve do analitičke geometrije i Pitagorinog poučka. Kako se djeca od najmlađe dobi mogu jako dobro snalaziti u pravokutnom koordinatnom sustavu u ravnini i pravokutnoj mreži te ispitivati i primjenjivati njihova svojstva istražilo se na radionici za učenike mlađih razreda koju su uz pomoć voditeljice vodili učenici sedmog razreda. Tina, Klara i Andi su zaključili kako im je iskustvo uloge učitelja bila zanimljiva i malo naporna. „Bilo je zanimljivo predavati učenicima, a i u isto vrijeme teško objasniti, a ne reći odgovor.“
U petak 9. 5. 2025. održale su se radionice: Molekularne mreže koje je vodio Dorian Loknar univ. mag. miol. mol. Dobili smo odgovore na pitanja: Kako stanice znaju što trebaju raditi? Kako iz sićušnih molekula nastaju organizmi, organi, pa i mi sami? Odgovore na ta pitanja pruža molekularna biologija – znanstvena disciplina koja proučava procese života na najosnovnijoj, molekularnoj razini. U ovom predavanju učenici su na pristupačan i zanimljiv način otkrili što je molekularna biologija i čime se bavi. Kroz priču o povijesti otkrića DNA zavirili smo u jedno od najvažnijih znanstvenih otkrića 20. stoljeća i naučiti kako je upravo struktura DNA omogućila razumijevanje nasljeđivanja i sinteze proteina. Učenici su imali priliku upoznati se i s jednom od najčešće korištenih laboratorijskih metoda u biologiji – SDS-PAGE – kojom se proteini razdvajaju prema veličini i vizualiziraju. Na samom kraju predavanja, zajedno smo “putovali” kroz stanicu i otkrili kako izgleda njezina unutarnja prometna mreža: kako se proteini proizvode, pakiraju i transportiraju do pravog mjesta unutar stanice ili izvan nje.
Glavni koordinator i član državnog organizacijskog odbora od strane Škole ( Festival znanosti • ORGANIZACIJSKI ODBOR) bila je Sanja Janeš, prof. mat.

Pročitajte još

Prvenstvo ŠSD Gorskog kotara u atletici

Prvenstvo ŠSD Gorskog kotara u atletici

U srijedu, 14.5.2025. godine na atletskom stadionu u Mrkoplju održalo se 4. prvenstvo OŠ Gorskog kotara u atletici na kojem je sudjelovalo 100-injak atletičara iz 9 goranskih škola. Kroz natjecanja u trčanju na kratke staze (100m) i duge staze (1000m-M i 600m-Ž),...

Skip to content