01.07.2020. 12:49
CARNET-u dodijeljeno priznanje ,,Izvrsnost u izazovima"
Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži - CARNET dodijeljeno je priznanje ,,Izvrsnost u izazovima" za kvalitetno upravljanje zaposlenicima u nepredvidljivim okolnostima. Riječ je o projektu koji je krajem travnja pokrenula tvrtka ... The post CARNET-u dodijeljeno priznanje ,,Izvrsnost u izazovima" appeared first on CARNET .

26.06.2020. 21:03
HITNO Prekid mrezne povezanosti – Brodsko-posavska zupanija
Postovani korisnici, Danas oko 18:10 sati, uslijed problema u mrezi pruzatelja usluge OiV d.o.o., doslo je do prekida mrezne povezanosti ustanova clanica CARNET-a na podrucju Brodsko-posavske zupanije. U ovom trenutku ... The post HITNO Prekid mrezne povezanosti – Brodsko-posavska zupanija appeared first on CARNET .

knjiznica na daljinu.docx

« Srpanj 2020 »

Cap program
Autor: KSENIJA PETELIN, 9. 3. 2020.

Tijekom veljače u OŠ „Petar Zrinski“ Čabar i područnim školama u Prezidu, Tršću, Čabru i Gerovu održane su radionice CAP programa ( Child Assault Prevention). Programom su obuhvaćeni učenici 2.-4. razreda, a uspješnog su ga provele učiteljice Tatjana Turk Đuranić, Davorka Janeš i pedagoginja Ksenija Petelin.

Program je izvorno potječe iz  Columbusa, Ohio, iz Sjedinjenih Američkih Država.  International Center for Assault Prevention – ICAP, osnovan 1985. godine i proširio  se na većinu država u SAD-a i  diljem svijeta. CAP program jedan je od najboljih preventivnih programa u svijetu.

U Hrvatskoj se provodi od  1999. godine, a u OŠ „Petar Zrinski“ Čabar  od 2001. godine. Udruga roditelja Korak po korak je Regionalni trening centar ICAP-a za Hrvatsku.

CAP program osnažuje djecu u ostvarivanju svojih prava da budu sigurni, jaki i slobodni te im pruža konkretne primjere  kako se zaštiti u situacijama napada od strane vršnjaka,  nepoznate osobe,  djetetu poznate osobe i pritom zadržati svoja prava.

CAP program pomaže djeci u prepoznavanju verbalnog, fizičkog i seksualnog zlostavljanje te  ih na djeci primjeren način poučava kako koristiti  konkretne strategije podrške: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći.

Sva djeca imaju prava na informacije, vještine i strategije kojima će steći veću sigurnost i kontrolu nad svojim životom, a CAP program zasigurno je jedan od  programa primarne prevencije koji im u tome može pomoći.

Ksenija Petelin, prof.