15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

14.11.2018. 11:22
Započela provedba pilot projekta CRISS u osnovnim i srednjim školama Hrvatske
U rujnu 2018. godine započela je provedba onsite pilot projekta CRISS koji se odvija u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije OBZOR 2020 i ima za svrhu razvoj i pilot implementaciju digitalne platforme za stjecanje, vrednovanje i certifikaciju digitalnih kompetencija učenika.

« Studeni 2018 »

Suradnja sa slovenskom školom u Starom trgu pri Ložu

Dana 8.3.2017. organizirali smo međupredmetnu, terensku i međunarodnu nastavu. Učenici 7. i 8. razreda Područne škole Prezid s učiteljicama Helenom Rant-Malnar i Tanjom Šebalj-Kocet posjetili su OŠ heroja Janeza Hribarja u Starom trgu pri Ložu u Sloveniji te naučili i isprobali korištenje 3D printera.

Potaknuti već prijašnjim dobrim suradničkim odnosima sa susjednom osnovnom školom u Sloveniji, OŠ heroja Janeza Hribarja u Starom trgu pri Ložu, stvorila se ideja o novoj suradnji učiteljica biologije, informatike i tehničke kulture.

Na satu biologije učenici su razgovarali s učiteljicom Helenom Rant-Malnar o primjeni 3D printera u medicini. Kako učenici do sada nisu imali prilike vidjeti kako radi taj uređaj, u dogovoru sa slovenskim učiteljicama Andrejom Ravšelj, koja predaje tehničku kulturu i Simonom Lunka, koja predaje informatiku, odlučili smo organizirati jedan zajednički sat u OŠ heroja Janeza Hribarja jer tamo već duže vrijeme koriste 3D printer.

Prilika je to da se učenici s jedne i druge stranice granice upoznaju, druže i nauče nešto jedni od drugih.

U OŠ heroja Janeza Hribarja dočekali su nas učenici s učiteljicama Andrejom i Simonom, objasnili nam princip rada 3D printera, a zatim su slovenski učenici bili mentori našim učenicima u savladavanju programa Sketchup. Svaki učenik imao je zadatak kreirati svoj 3D privjesak u Sketchupu i ispisati ga 3D pisačem.

Atmosfera je bila odlična! Radili smo, stvarali, učili i kreirali... Jezik nije bio nikakva prepreka; mogli ste tu čuti slovenski, hrvatski, engleski i prezidanski (domaći) govor koji je vrlo sličan slovenskom. Učenici su podučavali učenike uz pomoć učiteljica. Dojmovi učenika na kraju rada bili su izvsni; svi su potvrdili da im je bilo odlično i da bi takvo iskustvo ponovili.

Bila je to ujedno i prilika za stvaranje novih ideja suradnje i integrirane nastave između dviju škola. Vjerujemo da ćemo ubrzo isplanirati još jedan projekt i realizirati ga zajedno.

Kako je to izgledalo najbolje će vam dočarati zbirka fotografija u našoj Foto-galeriji.