10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

Ukupno: 193548
« Srpanj 2017 »

Posjet fitoterapeutu i predavanje o papratima
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 9. 5. 2017.

Danas su učenici 7. razreda s učiteljicama Silvanom Šebalj-Mačkić i Tanjom Šebalj-Kocet posjetili našeg poznatog fitoterapeuta iz Čabra, gospodina Milana Zemljiča koji je djeci održao predavanje o papratima, njihovoj ljekovitosti i primjeni u terapijama.

Paprat je jedna od najstarijih biljki koja na Zemlji postoji od prije 300 milijuna godina, a čiji fosilni ostaci sada predstavljaju naslage kamenog ugljena.

Danas postoji oko 12 000 vrsta papratnjača, dok u Hrvatskoj ih ima oko tridesetak vrsta. Unatoč odličnoj raširenosti biljke u prirodi i  velikim količinama u kojima se pojavljuje, papratnjače su gotovo zaboravljene biljke u suvremenom domaćinstvu.

Gospodin Zemljič podsjetio nas je kako su je stari Gorani upotrebaljvali u štalama za ležajeve životinjama, u domaćinstvu kao zdravo punjenje u madracima i jastucima, u lječenju biljem kao pripravak za terapije kod reume, bolova u kostima, zglobovima i mišićima. Posebna vrsta paprati, jelinji jezik, koristila se i za čajeve, dok druge vrste nisu za unutarnju uporabu zbog toksičnih elemenata.

Naučili smo koja je najbolja paprat za punjenje jastuka, kada je brati i kako je sušiti. Odlučili smo preko Učeničke zadruge "Mrav" u našoj školi krenuti s izradom terapeutskih jastuka.