23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

« Veljača 2018 »

Posjet fitoterapeutu i predavanje o papratima
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 9. 5. 2017.

Danas su učenici 7. razreda s učiteljicama Silvanom Šebalj-Mačkić i Tanjom Šebalj-Kocet posjetili našeg poznatog fitoterapeuta iz Čabra, gospodina Milana Zemljiča koji je djeci održao predavanje o papratima, njihovoj ljekovitosti i primjeni u terapijama.

Paprat je jedna od najstarijih biljki koja na Zemlji postoji od prije 300 milijuna godina, a čiji fosilni ostaci sada predstavljaju naslage kamenog ugljena.

Danas postoji oko 12 000 vrsta papratnjača, dok u Hrvatskoj ih ima oko tridesetak vrsta. Unatoč odličnoj raširenosti biljke u prirodi i  velikim količinama u kojima se pojavljuje, papratnjače su gotovo zaboravljene biljke u suvremenom domaćinstvu.

Gospodin Zemljič podsjetio nas je kako su je stari Gorani upotrebaljvali u štalama za ležajeve životinjama, u domaćinstvu kao zdravo punjenje u madracima i jastucima, u lječenju biljem kao pripravak za terapije kod reume, bolova u kostima, zglobovima i mišićima. Posebna vrsta paprati, jelinji jezik, koristila se i za čajeve, dok druge vrste nisu za unutarnju uporabu zbog toksičnih elemenata.

Naučili smo koja je najbolja paprat za punjenje jastuka, kada je brati i kako je sušiti. Odlučili smo preko Učeničke zadruge "Mrav" u našoj školi krenuti s izradom terapeutskih jastuka.