20.04.2018. 13:17
Objavljen Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja
Osposobljavanje nastavnika i sustavna edukacija za korištenje tehnologije u obrazovanju jedan je od najvažnijih zadataka pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET.

18.04.2018. 13:36
CARNET uživo prenosi predavanje o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima
Predavanje i radionicu pod nazivom “Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih vijesti”, koja se u četvrtak, 19. travnja 2018. godine, od 11 sati i 25 minuta održava u Osijeku, može se uživo pratiti na CARNET-ovoj platformi Meduza.

« Travanj 2018 »

Posjet fitoterapeutu i predavanje o papratima
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 9. 5. 2017.

Danas su učenici 7. razreda s učiteljicama Silvanom Šebalj-Mačkić i Tanjom Šebalj-Kocet posjetili našeg poznatog fitoterapeuta iz Čabra, gospodina Milana Zemljiča koji je djeci održao predavanje o papratima, njihovoj ljekovitosti i primjeni u terapijama.

Paprat je jedna od najstarijih biljki koja na Zemlji postoji od prije 300 milijuna godina, a čiji fosilni ostaci sada predstavljaju naslage kamenog ugljena.

Danas postoji oko 12 000 vrsta papratnjača, dok u Hrvatskoj ih ima oko tridesetak vrsta. Unatoč odličnoj raširenosti biljke u prirodi i  velikim količinama u kojima se pojavljuje, papratnjače su gotovo zaboravljene biljke u suvremenom domaćinstvu.

Gospodin Zemljič podsjetio nas je kako su je stari Gorani upotrebaljvali u štalama za ležajeve životinjama, u domaćinstvu kao zdravo punjenje u madracima i jastucima, u lječenju biljem kao pripravak za terapije kod reume, bolova u kostima, zglobovima i mišićima. Posebna vrsta paprati, jelinji jezik, koristila se i za čajeve, dok druge vrste nisu za unutarnju uporabu zbog toksičnih elemenata.

Naučili smo koja je najbolja paprat za punjenje jastuka, kada je brati i kako je sušiti. Odlučili smo preko Učeničke zadruge "Mrav" u našoj školi krenuti s izradom terapeutskih jastuka.