20.04.2018. 13:17
Objavljen Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja
Osposobljavanje nastavnika i sustavna edukacija za korištenje tehnologije u obrazovanju jedan je od najvažnijih zadataka pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET.

18.04.2018. 13:36
CARNET uživo prenosi predavanje o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima
Predavanje i radionicu pod nazivom “Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih vijesti”, koja se u četvrtak, 19. travnja 2018. godine, od 11 sati i 25 minuta održava u Osijeku, može se uživo pratiti na CARNET-ovoj platformi Meduza.

« Travanj 2018 »

Prva učionica na otvorenom
Autor: Katarina Leš, 11. 9. 2017.

U PŠ Plešce otvorena je prva učionica na otvorenom. U sklopu projekta „Naš povrtnjak od proljeća do proljeća”, kojeg provodimo već nekoliko godina, početkom nastavne godine 2017./2018., osmišljena je i napravljena prva učionica na otvorenom na području grada Čabra. Ovom prilikom zahvaljujemo se na donaciji materijala za izradu klupa i stolova, gospodinu Josipu i Draženu Šoštariću, vlasnicima firme „Zidar” iz Tršća, našim vrijednim školskim majstorima koji su sve napravili i ravnatelju, prof. Ivanu Kvesiću koji je podržao sve aktivnosti.

Školske godine 2015./2016. po prvi put se prijavljujemo na HRT-ov natječaj „Najljepši školski vrtovi”, gdje nakon posjete članova povjerenstva, bilježimo zapažene rezultate.

I ove nastavne godine, 6. rujna 2017. naš su vrt posjetili članovi povjerenstva „Najljepši školski vrtovi”, voditeljica projekta Đurđica Čočić, Vesna Cetin Krnjević iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te Lidija Komes, koja je pokrenula i dugi niz godina vodila HRT-ov ekološko-obrazovni projekt „Najljepši školski vrtovi” okviru emisije Prvoga programa Hrvatskoga radija (HRT – HR 1) „Slušaj kako zemlja diše”.

Razgledali su našu školu, vrt, povrtnjak i učionicu na otvorenom koja je osmišljena upravo u sklopu ovog natječaja. U vrtu smo osmislili i pravi mali eko - etno kutak s mnoštvom starih predmeta koji govore o prošlosti našeg zavičaja.

Svim aktivnostima je cilj razvoj ekološke svijesti o očuvanju okoliša, briga o pravilnoj prehrani i zdravlju, te njegovanje kulturne baštine i tradicijskih običaja.

Već 2013. / 2014. školske godine u našoj najmanjoj školi u Plešcima, započeli provoditi projekt „ Naš povrtnjak od proljeća do proljeća“. U sklopu projekta provedene su mnoge aktivnosti, istraživački radovi, poučna predavanja, tiskanje i promocija sjetvenog kalendara za 2014. godinu i 2015. godinu, uređenje vrta i povrtnjaka.

Projekt „ Naš povrtnjak od proljeća do proljeća“ ima svoj kontinuitet jer ga nastavljamo provoditi i 2014. / 2015. školske godine pod nazivom "Domaći češnjak". U suradnji sa našim djedovima i bakama prikupili smo domaće uzgojeno sjeme bijelog luka ( češnjaka). Nakon predavanja pripremili smo povrtnjak i u jesenskim mjesecima posadili bijeli luk. Tijekom te nastavne godine proučavali smo njegova ljekovita svojstva, govorili o njegovoj primjeni u svakodnevnom životu.

Školske godine 2015./2016. odlučili smo proučavati različite vrste bundeva koje rastu u našem zavičaju. Projekt smo započeli provoditi u jesen i to odabirom i sušenjem sjemenki bundeva koje smo koristili u različitim školskim aktivnostima. U mjesecu veljači 2016. godine posadili smo sjemenke u teglice. Uslijedilo je promatranje rasta bundeva u našem povrtnjaku, ali mnoge druge aktivnosti ta različite radionice.