15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

14.11.2018. 11:22
Započela provedba pilot projekta CRISS u osnovnim i srednjim školama Hrvatske
U rujnu 2018. godine započela je provedba onsite pilot projekta CRISS koji se odvija u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije OBZOR 2020 i ima za svrhu razvoj i pilot implementaciju digitalne platforme za stjecanje, vrednovanje i certifikaciju digitalnih kompetencija učenika.

« Studeni 2018 »

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Sanja Klarić, 3. 5. 2018.

Od 22. do 24. travnja 2018. godine učenici Osnovne škole „Petar Zrinski“ Čabar te Područnih odjela Gerovo, Prezid i Tršće, njih 32, posjetili su Vukovar. Posjet je organiziran u sklopu projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru” koji uključuje sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Ove je godine sudjelovalo 32 naših učenika, u čijoj su pratnji bili učitelji Darinka Kovač, Sven Vukušić i Sanja Klarić.

Tijekom dvodnevne terenske nastave u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, učenici su učili o vukovarskoj tragediji i Domovinskom ratu uopće te o značenju pojedinih akcija i operacija u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Autobusom su iz Čabra krenuli prema Vukovaru u nedjelju 22. 4. u 11 sati, a na odredište stigli istoga dana u 18 sati. Učenici i njihovi voditelji smješteni su u Hostel „Dubrovnik“ u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, gdje su noćili. Hostel se nalazi u sklopu nekadašnje vojarne 204. vukovarske brigade.

Prvoga dana programa naši su učenici u prijepodnevnim satima poslušali predavanja “Domovinski rat” i “Bitka za Vukovar”. Poslije ručka posjetili su Muzej vučedolske kulture, crkvu sv. Filipa i Jakova te u pastoralnome centru gledali dokumentarni film o zbivanjima u Vukovaru tijekom Domovinskog rata. Zatim su prošetali centrom grada do križa na ušću Vuke u Dunav. Nakon večere su se družili u prostoru Hostela „Dubrovnik“, a mogli su se upoznati i s učenicima iz drugih škola koji su u to vrijeme također sudjelovali u projektu.

Drugoga dana učenici su s voditeljima i vodičima posjetili memorijalne lokacije na širem području grada Vukovara. Dan je započeo obilaskom izložbenih prostora Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti te Spomen obilježja Kukuruzni put – Put spasa. Uslijedio je obilazak Memorijalnog groblja žrtava Domovinskoga rata, Spomen doma Ovčara (mjesta mučenja i stradanja 267 osoba odvedenih iz vukovarske bolnice) te mjesta masovne grobnice. Obišli su Mjesto sjećanja - vukovarsku bolnicu te se zaustavili kod vukovarskog vodotornja – simbola stradanja i otpora grada, koji je tijekom napada na grad bio pogođen s više od 600 projektila.

Poslije ručka učenici su sudjelovali u predavanju o opasnosti i posljedicama eksplozija raznih vrsta mina te razgledali bojna oklopna vozila (tenkove, topove, zrakoplove) koja su izložena u prostoru Memorijalnog centra.

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru završio je predavanjem “Škola mira” i kvizom znanja za sve učenike na kojemu su predstavnici naše škole Antonella Ožbolt i Vanja Pantar osvojili 3. mjesto.

Projekt posjeta Vukovaru obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske. Tijekom dvodnevnog, odnosno trodnevnog posjeta Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Uz povijest vezanu za Domovinski rat i zbivanja na ovome području 1991. godine, učenici uče i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara.

Galerija fotografija