I naša je škola eTwinning škola!
Autor: Mirela Radošević, 20. 3. 2019.

OŠ „Petar Zrinski“ Čabar dobila je oznaku eTwinning škole čime je prepoznat rad i kvaliteta djelatnika koji sudjeluju u međunarodnim projektima eTwinning. Radi se o oznaci kvalitete koju dodjeljuje Središnja služba za podršku eTwinningu u Bruxellesu. U Hrvatskoj je ukupno 24 osnovnih škola primilo oznaku eTwinning škole, što pokazuje da naša škola može itekako konkurirati kvalitetom i raznolikošću projekata. Uz potporu ravnateljice Silvane Šebalj-Mačkić prijavu škole za oznaku eTwinning škole inicirala je Mirela Radošević, koja se eTwinning projektima bavi od 2016. godine te je za svoj projekt „European Day of Languages“ dobila nacionalnu oznaku kvalitete. U eTwinning program se ove školske godine aktivnije uključila i Sanja Križ. Ovo priznanje nam otvara vrata daljnjoj međunarodnoj suradnji i u Erasmus+ programu.

eTwinning je europska odgojno-obrazovna platforma za učenje i poučavanje. S više od 4200 projekata, 9613 nastavnika i 1811 odgojno-obrazovnih ustanova, te s ukupno 79 ustanova koje nose oznaku eTwinning škole, eTwinning zajednica u Republici Hrvatskoj nastavlja s trendom najbržeg rasta interesa za eTwinning u zajednici 39 zemalja koje sudjeluju u ovoj inicijativi.

U Republici Hrvatskoj oznaku eTwinning škole dobilo je 39 predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola koje su se istaknule kvalitetom integracije informacijsko-komunikacijskih tehnologija i međunarodne suradnje u svoj redovan rad.

Kako bi zadovoljile formalne uvjete natječaja, ustanove su morale biti prisutne na portalu eTwinning najmanje dvije godine s najmanje dvoje djelatnika registriranih na portalu te je barem jednom eTwinning projektu u kojem su sudjelovali trebala biti dodijeljena nacionalna oznaka kvalitete. Oznaka eTwinning škole vrijedi do kraja 2020. godine.

Europska mreža eTwinning škola poticaj je daljnjem razvoju eTwinninga. Ovom oznakom eTwinning škole prepoznate su kao centri izvrsnosti u odgoju i obrazovanju ali i lokalnoj zajednici, kao ustanove koje promiču digitalne prakse, e-sigurnost, inovativne i kreativne pedagoške pristupe, stalni profesionalni razvoj i obrazovanje zaposlenih te suradnju u nastavi između učitelja i učenika.

Novina u ovogodišnjem Pozivu za podnošenje prijedloga za Erasmus+ su posebne mogućnosti upravo za eTwinning škole u okviru aktivnosti Školska partnerstva.  Budući da je kombiniranje fizičkih mobilnosti i virtualne suradnje važan element ove vrste partnerstva, uporaba portala eTwinning te status eTwinning škole bit će posebno vrednovani u projektnim prijavama za Školska partnerstva.

Popis svih odgojno-obrazovnih ustanova s oznakom eTwinning škole u Hrvatskoj možete pronaći ovdje.

Nadamo se da će se eTwinning zajednici u našoj školi priključiti i ostali učitelji kako bi i dalje bili prepoznati kao kvalitetna eTwinning škola.

Informacije preuzete s portala: eTwinning