« Srpanj 2024 »

"Ambasadori Čistog podzemlja" u našoj školi
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 25. 10. 2023.

Naše škole posjetila je članica Zagrebačkog speleološkog saveza  i održala zanimljivo predavanje za učenike razredne nastave. Osnovna ideja projekta "Ambasadori Čistog podzemlja" je educirati djecu u osnovnim školama diljem Hrvatske o potrebi zaštite špilja i jama kao rezervoara pitke vode, staništa svjetski jedinstvene faune i posebnih geoloških fenomena.

“Ambasadori Čistog podzemlja” imaju za cilj edukaciju učenika u osnovnim školama o važnosti zaštite krškog podzemlja. Nositelj projekta je Zagrebački speleološki savez, ali u njegov razvoj i provedbu uključeni su speleolozi i ljubitelji krša iz cijele Hrvatske. Sam projekt je pozitivno ocijenjen od strane Agencije za odgoj i obrazovanje te ga provodimo uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Hrvatska je zemlja klasičnog krša u kojoj polovicu teritorija čine karbonatne stijene koje obiluju speleološkim objektima. Dosad ih je istraženo više od deset tisuća, a osobito su važni jer predstavljaju prirodnu vezu između površinskih voda i njihovih podzemnih spremnika. Izdašni krški izvori napajaju se upravo iz krških podzemnih spremnika koji sadrže dvije trećine ukupnih zaliha pitke vode u RH. Uz to, u podzemlju živi 40% naših endemskih životinja (preko 550 ih je po prvi puta otkriveno i znanstveno opisano) što Hrvatsku stavlja na sam vrh svjetske ljestvice po raznolikosti zaštićene špiljske faune.

Smisao predavanja jest da se učenici upoznaju s postojanjem speleoloških objekata u svome kraju, da od aktivnih speleologa iz prve ruke slušaju o istraživanju podzemlja te da ih se upozna s važnosti zaštite ovog ekosustava u kontekstu podzemne faune i vrijednih zaliha pitke vode. Cilj nam je doprijeti do što većeg broja djece kako bismo proširili svijest o problemu zagađenja krškog podzemlja. Kroz zanimljivo i prilagođeno predavanje te razgovor s predavačima - ambasadorima Čistog podzemlja - uvjereni smo da ćemo značajno doprinijeti očuvanju našeg podzemlja kao naše geološke, biološke i kulturne baštine. Osim toga, provedbom projekta doprinosi se i ostvarivanju ishoda međupredmetnih tema Zdravlje, Održivi razvoj i Građanski odgoj i obrazovanje.

Više fotografija pogledajte u Fotogaleriji