« Listopad 2024 »

Uspješan nastup učenica PŠ Tršće na Tjednu kajkavske kulture u Krapini
Autor: Mirela Radošević, 18. 9. 2024.

Svake godine početkom mjeseca rujna Krapina postaje mjesto na kojem se susreću govornici kajkavskoga govornog područja predstavljajući i veličajući umjetnost pjesme, plesa i literarnog izričaja.

I učenici OŠ „Petar Zrinski“ Čabar PŠ Tršće rado se odazivaju na literarni natječaj te se, do dolaska rezultata, nadaju kako će upravo oni pred mnoštvom okupljenih učitelja i vršnjaka kajkavaca dobiti priliku govoriti stihove pjesme koju su napisali na zavičajnom govoru.

Ana Malnar, učenica 6. razreda, i Lara Radošević, učenica 7. razreda, jedva su dočekale svoj poziv na Festival gdje će pjesmama Lejtas nej snega i Jarek predstaviti sebe, školu, ali i Čabarski kraj. Ne treba posebno napominjati kako je Anin nastup bio popraćen velikim pljeskom, dok je Lara zbog bolesti morala odustati od odlaska u Krapinu.

Ove godine naša je škola imala predstavnicu i na Malom kaju, glazbenom događanju posvećenom „starim“ pjesmama s dosadašnjih Krapinskih festivala. Nina Klepac, učenica 4. razreda, oduševila je publiku, među kojom je bio i aktualni predsjednik Republike Hrvatske, svojom interpretacijom pjesme Veseli sme kajkavci koju su 2021. godine premijerno izvele Cure iz Centra.

Učiteljica Ingrid Žorž bila je mentorica malim pjesnikinjama Ani i Lari te maloj pjevačici Nini, a prekrasne nošnje za uspješne nastupe u Krapini ručno je šivala i vezla naša sumještanka gđa Saša Kovač kojoj smo neizmjerno zahvalni.

Došli smo, vidjeli, sudjelovali i uživali. Nadamo se da će tako biti i sljedeće godine.