"NAJ DJELO NESEBIČNE POMOĆI"
Autor: Ksenija Petelin, 21. 6. 2013.

«NAJ DJELO NESEBIČNE POMOĆI»

OŠ «Petar Zrinski» Čabar svojim svakodnevnim  aktivnostima i uključenošću u programe : Eko – škole, Škole bez nasilja, Odgoja i obrazovanja za ljudska prava, Učeničke zadruge «Mrav», potiče razvoj humanosti, tolerancije, dobrovoljnosti.

Potaknuti upravo tim vrijednostima željeli bismo da se djela nesebične pomoći prepoznaju i cijene kao izuzetno vrijedna. Škola od 2005. godine provodi natječaj „Naj djelo nesebične pomoći“.

«NAJ DJELO NESEBIČNE POMOĆI»

Nagrade za «NAJ DJELO NESEBIČNE POMOĆI» dodjeljuju se s ciljem poticanja solidarnosti i humanosti  među učenicima osnovne  škole. Na natječaj se prijavljuju učenici od 1. do 8. razreda OŠ «Petar Zrinski» Čabar i područnih škola  u Gerovu, Plešcima, Prezidu i Tršću.

Nagrade za «Naj djelo nesebične pomoći» dodjeljuje se:

• za pruženu pomoć u opasnoj situaciji  (drugom učeniku, odrasloj osobi) npr. na igralištu, skijalištu, na kolniku, u igri …,
  • pokretanje akcije pomoći u razredu, susjedstvu,

za učestalo:

• pružanje pomoći bolesnom prijatelju iz razreda, prijatelju iz susjedstva ( u trajanju dužem od mjesec dana),
  • pružanje pomoći starijim osobama u trajanju dužem od mjesec dana  (npr. : donošenje potrepština iz trgovine, spremanje i nošenje drva, čišćenje snijega, druženje …),
  • pružanje pomoći roditeljima u slučaju bolesti roditelja, bolesti nekog drugog člana obitelji … (u trajanju dužem od mjesec dana),
  • pružanje pomoći u učenju prijatelju u razredu,
  • sudjelovanje u dobrovoljnim akcijama na području našeg Grada.

Natječajno povjerenstvo sastoji se od predstavnika učenika, učitelja i roditelja.

Naj djelima u školskoj godini 2012./2013.proglašena su djela učenika

1. Dominika Tomljanovića, 2. razred Čabar

Dominik svakodnevno brine o svojoj prabaki koja ima 91 godinu i živi s njim u obiteljskoj kući. Svoju nesebičnu pomoć pruža tako da joj približava čašu dok pije sok, hrani je, donosi joj stvari iz trgovine i ostaje s njom i čuva je dok roditelja nema kod kuće.

1. Kevin Malnar, 2. razred PŠ Prezid

Zima je bila duga i snježna. Tata je bio kod kuće preko zime. Svako smo  jutro nakon doručka  uzeli svatko svoju lopatu, tata veliku, a ja  malu žutu i krenuli  do naše susjede Mici i čistili joj snijeg ispred vrata. Ona nas je dočekala s osmjehom. Bila je vrlo zahvalna što smo joj čistili jer je stara, sama i bolesna. Ja sam u srcu osjećao radost što smo je usrećili i pomagali joj.

1. Petri Žagar, 2. razred PŠ Prezid

Imam baku u Prezidu.  Zove se Laura. Ima kući u blizini naše. Pomažem joj u sitnim poslovima. Stara je i teško hoda. Dok dođe k nama, već se umori. Vraća se kući preko potoka. Bojim se da ne padne pa je vodim za ruku preko mosta do njene kuće. Baka mi uvijek zahvali i poljubi me, a ja sam sretna što joj mogu pomoći.

Ne trebaš hodati po vodi, ne moraš biti bolji od drugih,
nemaš ništa više od onog što svi ostali imaju, ali ono što
čini razliku, djela su kojima kod drugih ostavljaš svoj trag
....Otisak Srca