Dan znanosti u PŠ Prezid
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 14. 11. 2014.

Dana 13.11.2014. u Područnoj školi Prezid obilježili smo Dan znanosti uz brojne pokuse, prezentacije i praktične radove naših učenika. Fotografije sa susreta pogledajte u Foto-galeriji.

Cijelo događanje započeli smo uvodim govorom našeg ravnatelja, Ivana Kvesića i voditeljice projekta, Sanje Janeš te pjesmom koju su nam izveli mladi flautisti 4. razreda iz Čabra s voditeljicom Tinom Malnar.

Bilo je tu za svakoga ponešto. Učenici su vođeni svojim mentorima  postali učitelji.

• Mali zabavni znanstvenici: Jan Kocet, Dominik Tomljanović, Nives Turk, Nina Žagar i Marija Pintar s voditeljicom Silvanom Šebalj-Mačkić pokazali su nam zašto se voda može obojati, a ulje ne, te zašto je u slanoj vodi lakše plivati nego u slatkoj. Uz zanimljive pokuse zabavili su nas prigodnim šalama.
  • Budi mi oslonac: Jan Tonchia, Simon Malnar, Mark Žagar, Josip Lipovac i Luka Ožbolt s voditeljicom  Sanjom Križ naučili su nas kak se dobiva težiše geometrijskoh  likova i tijela te pokazali nam to na pravim živim primjerima.
  • Kako od mlijeka napraviti plastiku?: Lea Žagar i Dea Turk s voditeljicom Melitom Lichtenthal pokazali su nam kako se dodavanjem octa u mlijeko može dobiti masa slična plastici od koje se mogu izrađivati ukrasi.
  • Dobrodošli u čudesni svijet kemije: Andrija Janeš, Karmela Štanfelj, Mia Tušek, Dragutin Tomac, Josip Pajnić, Sara Buneta, Ivana Malnar, Sabina Fućak, Katarina Fućak, Iva Hudolin, Meri Zbašnik s voditeljicom Milicom Vlainić izveli su zanimljive kemijske pokuse.
  • Mjesec, Zemljin vjerni pratitelj (geografija): Andro Malnar, Simon Arih, Noemi Šepac i Ema Arih s voditeljem Martinom Kvaternikom održali su prezentaciju o Mjesecu.
  • Priroda nas uči prijateljstvu: Maja Ožbolt i Ana Šutić s voditeljicom Irenom Kovač-Kvas prezentirale su nam primjere "prijateljstva" iz prirode (lišajevi, bakterije...).
  • Pletenje linija (matematika): Dorian Loknar i Doris Petelin s voditeljicom Sanjom Janeš naučili su nas crtati hrvatski pleter.
  • Prava žena kroz povijest: Jan Tonchia i Simon Malnar s voditeljem Svenom Vukušić prezentirali su nam položaj žena u društvu kroz povijest.
  • Numerološka spajalica: Bartol Janeš, Patricija Štimec i Magda Hudolin s voditeljicom Tanjom Šebalj-Kocet izradili su računalni program koji izračunava osobni sretan broj te provjerava koliko se dvije osobe slažu prema numerološkoj analizi datuma rođenja.
  • Prijateljstvo, što je to?: Nikola Urh, Nik Andlar i Marko Žagar s voditeljicom Marinom Hrga-Arh prezentirali su nam poznate ljubavi i prijateljstva u književnosti.

Voditeljica projekta, Sanja Janeš, organizirala je za učenike nagradu igru. Učenici su imali zadatak ispunjvati svoju znanstvenu putovnicu obilazeći radionice i odgovarajući na pitanja. S previlno ispunjenom putovnicom mogli su osvojiti slatku nagradu.