Učenica Tiana Troha osvojila je 3. mjesto na natjecanju istraživačkih radova državne smotre HSUZ-a
Autor: Tanja Šebalj-Kocet, 15. 10. 2023.

Ovogodišnja državna smotra Učeničkih zadruga održala se od 26. do 29. listopada 2023. u Poreču. U kategoriji istraživačkih radova našu školu je predstavljala učenica 7. razreda PŠ Prezid, Tiana Troha s radom "Inovativno stvaranje i vrijednost uratka od recikliranog materijala" kojim je osvojila 3. mjesto. Čestitamo Tiani!

Naše društvo razvilo je kulturu bacanja umjesto da smo zbog ekoloških razloga sve više razvijali kulturu ponovne uporabe sirovina. Smatramo da djecu i mlade treba naučiti kako da budu kreativni i inovativni u korištenju otpada kako bi se u budućnosti smanjila njegova količina. Trebamo težiti prema kružnoj ekonomiji, a to možemo samo uz kreativan i inovativan pristup.

Čovjek zahvaljujući svojoj inteligenciji može stvarati kvalitetne proizvode od otpada. Svakodnevno smo svjedoci sjajnih ideja do kojih ljudi dolaze pri kreiranju novih proizvoda.

Danas djeca i mladi provode puno vremena za računalima, pregledavajući sadržaj na internetu. Na društvenim mrežama postoje ljudi koji snimaju svoja dobra idejna rješenja, no upitno je koliko djece ili mladih pokušava isprobati prezentirano idejno rješenje ili osmisliti svoje. Djeca bi trebala imati priliku za razvoj kreativnosti i inovativnosti u svakodnevnom životu. Te vještine će biti vrlo cjenjene u budućnosti kada će ljudi biti primorani tražiti rješenja za probleme i izazove u kojima će se nalaziti.

Razmišljajući kako da kod djece razvijamo kreativnost i inovativnost uz poticanje svjesnosti o recikliranju i upoznavanje sa “Zero-waste” filozofijom života (svjetskim pokretom koji promovira život bez stvaranja ikakvog otpada), došli smo na ideju da sve to možemo napraviti preko naše učeničke zadruge. Učenička zadruga stalno je u potrazi za novim idejama kod stvaranja novih proizvoda. Želja nam je potaknuti učenike u osmišljavanju novih proizvoda od otpada.

Mogu li učenici osmisliti kreativan i inovativan proizvod koji je napravljen od otpadnog materijala, a koji će biti kupcima zanimljiv?  Na ovo pitanje Tiana je  odgovorila kroz istraživački rad "Inovativno stvaranje i vrijednost uratka od recikliranog materijala"  te otvorila ideje za osmišljavanje novih proizvoda učeničke zadruge. U stvaranju istraživačkog rada Tianu je mentorirala učiteljica Tanja Šebalj-Kocet.